Advert Advert

Abdülhamit Han’ın İzmitli depremzedelere yaptığı bağış

Uluslararası Milli Mücadelede Servetiye Cephesi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu’nda, tarihte Kocaeli’ndeki ticari ve ekonomik faaliyetler ele alındı

Abdülhamit Han’ın  İzmitli depremzedelere yaptığı bağış
Abdülhamit Han’ın  İzmitli depremzedelere yaptığı bağış
Advert

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Milli Mücadelede Servetiye Cephesi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu’nda, tarihsel akış içerisinde Kocaeli’ndeki sosyal ve ekonomik faaliyetler ele alındı. Çoban Mustafa Paşa Salonu’nda gerçekleşen oturumda Bozok Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yunus Özger, 1894 Depreminin İzmit’i Sosyo - Ekonomik Yapısına Etkisi’ni aktardı. Fevziye Cami, Çuval Fabrikası ve özellikle birçok okul depremde hasar aldığını kaydeden Özger, depremden zarar gören vatandaşlara dönemin padişahı Sultan Abdülhamit tarafından kendi parasıyla yüklü miktarda bağışta bulunduğunu ifade etti. 

1894 MARMARA DEPREMİ VE İZMİT
Tarihinden birçok deprem felaketi yaşayan İzmit hakkındaki sunumunda önemli ayrıntılar sunan Bozok Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yunus Özger “19. yüzyılda Marmara Bölgesi’nde 10 Temmuz 1894 Salı günü çok yıkıcı bir deprem meydana gelmiştir. Dönemin padişahı Sultan Abdülhamit Han, tarafından verilen talimat doğrultusunda yapılan araştırmalarda depremin merkezi bugün ki Yalova civarı olduğu tespit edilmiştir. O dönemki belgelere bakıldığında depremi yaşayanlar ilk önce 5 saniyelik hafif bir sarsıntının daha sonra da asıl yıkıcı olan sarsıntının meydana geldiğini belirtilmektedir.” dedi. 

ABDÜLHAMİT HAN YÜKLÜ MİKTARDA BAĞIŞTA BULUNDU
Prof. Dr. Yunus Özger, deprem sonrasında görevlendirilen yöneticilerin İzmit, Yalova ve Sakarya gibi illerde inceleme yaparak başkent İstanbul’a bilgiler verdiğini belirterek” İzmit acısından bakıldığında Fevziye Cami, Çuval Fabrikası ve özellikle birçok okul depremde hasar almıştır. Fevziye Camii 4 yıl içerisinde ancak tamir edilmiştir. O dönemde ankara escort depremden zarar gören vatandaşlara yardım kampanyası için bir komisyon kurulmuştur. Bu komisyonun başında Sultan Abdülhamit Han bulunmaktadır. Kendisi de bu kampanyaya kendi parasıyla bağışta bulunarak destek vermiştir” şeklinde konuştu.
       

HEREKE KUMAŞ FABRİKASI
Bozok Üniversitesi’nden Doç. Dr. İbrahim Erdal ise Osmanlı Devleti’nin sanayileşmesinde gayri müslim kişilerin öncülüğünü öne çıkararak Hereke Kumaş Fabrikası’ndaki önemli rollerinden bahsetti.  Polis Akademisi’nden Doç. Dr. Yücel Yiğit ise Seka Kağıt Fabrikası’nda önemli roller alan Güstav Hoppe’nin  1949 yılında Türk vatandaşlığına geçiş sürecine kadar gelişen olayları aktardı. Kocaeli Üniversitesi’nden Göksu Hülagü ise Osmanlı döneminde Kocaeli’deki bankacılık faaliyetlerini gözler önüne serdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balçık’ta hak sahiplerine tapular protokolden
Balçık’ta hak sahiplerine tapular protokolden
Gebze bölgesindeki projeler hızla ilerliyor
Gebze bölgesindeki projeler hızla ilerliyor